Autor: KHData:  28.09.2017

Uprawnienie do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria produkcji

Decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów z dnia 25 września 2017 r., Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej uzyskał uprawnienie do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria produkcji.

Dyscyplina inżynieria produkcji jest przykładem interdyscyplinarności nauki, która integruje ekonomistów, technologów, automatyków, konstruktorów i matematyków, a także psychologów i socjologów, w poszukiwaniu metod i narzędzi skutecznego zarządzania i organizacji produkcji, sterowania procesami wytwórczymi, innowacyjności produkcji, inżynierii jakości, logistyki produkcji, kształtowania środowiska pracy, bezpieczeństwa systemów produkcyjnych oraz kreatywności.

Uzyskanie kolejnego uprawnienia akademickiego jest niewątpliwie znaczącym sukcesem Wydziału Inżynierii Zarządzania, podnoszącym akademicką rangę Wydziału i tworzącym warunki do kształcenia i promowania kadr o wysokich, różnorodnych i interdyscyplinarnych kompetencjach.

Obecnie w Polsce 14 jednostek posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w naukach technicznych, w dyscyplinie inżynieria produkcji. Jednak żadna z nich nie funkcjonuje w województwie podlaskim. Najbliższe ośrodki to: Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej oraz Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Pozyskanie przez Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora może istotnie wypełnić istniejącą lukę w województwie podlaskim oraz stanowić atrakcyjną ofertę również dla województwa warmińsko-mazurskiego.